Zdjęcia  dronem – co należy wiedzieć przed rozpoczęciem sesji?

Zdjęcia dronem – co należy wiedzieć przed rozpoczęciem sesji?

Komentarze: 0
Ocena: 2.00
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 1

Wesela, rocznice, zabawy sylwestrowe i inne uroczystości rodzinne to idealne okazje do tego, aby wykorzystać dron. Można za jego pomocą wykonać zarówno pamiątkowe fotografie, jak i nakręcić filmy. Nagrywanie dronem daje nam ogromną paletę możliwości oraz pozwala rozwinąć kreatywność. Aby wykonać wartościowe pamiątki, trzeba zgłębić jednak wszelkie tajniki związane z podniebnym filmowaniem. Kilka z nich opisaliśmy poniżej.

Fotografia z wysokości — nowa jakość zdjęć dronem

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — ważny element dobrego zdjęcia z drona

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja, czyli o tym jak rozplanować poszczególne elementy

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Odpowiednia pogoda jako gwarant udanej sesji dronem

Mając własnego drona, praktycznie zawsze można udać się na sesję w teren. Jest tylko jeden warunek — odpowiednia pogoda. Jeśli prognozy zapowiadają duży wiatr, czy tym bardziej deszcz lub śnieg, należy zdecydowanie przełożyć termin fotografowania z wysokości, zwłaszcza jeśli nie posiada się zbyt dużego doświadczenia w obsłudze drona w trudnych warunkach.

Tagi
Dodane przez Stefania Kwiatkowska
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz