Film dokumentalny w warunkach domowych - jak go nakręcić?

Film dokumentalny w warunkach domowych - jak go nakręcić?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Filmy dokumentalne to bardzo popularny gatunek kinematografii. Jest to okazja do obserwacji oraz udokumentowania różnych sytuacji, czy ciekawych opowieści. Nakręcenie filmu dokumentalnego to także świetna okazja do zaprezentowania swojej niepowtarzalnej historii. Jeśli korci Cię, aby nakręcić taki materiał, ale nie wiesz, od czego zacząć, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Dobry pomysł jako podstawa scenariusza filmu dokumentalnego

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak przygotować scenariusz na film dokumentalny?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jakiego sprzęt musisz mieć, aby nakręcić własny film?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak wdrożyć plan filmu w życie?

Film dokumentalny daje Ci pełną dowolność co do wyboru miejsca, czasu oraz obsady. Może w nim uczestniczyć kilka osób, a może być to tylko jedna, na przykład Ty sam. Sceny w filmie mogą odbywać się na podstawie scenariusza, ale może to być także forma monologu lub dialogu, uzupełniona na przykład o pamiątkowe, rodzinne fotografie. Nie ma tutaj jednego narzuconego schematu. Podczas kręcenia filmu panuje pełna dowolność.

Będąc reżyserem i wykonawcą filmu, możesz decydować także o tym, jak będą wyglądały poszczególne jego ujęcia. Kamerę możesz trzymać przez cały czas w dłoniach lub postawić ją na statywie, zwłaszcza jeśli osoba mówiąca będzie siedziała i nie będzie wymagane szczególne operowanie obiektywem.

Tagi
Dodane przez Stefania Kwiatkowska
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz