Na co zwrócić uwagę podczas prania pieluch wielorazowych?

Na co zwrócić uwagę podczas prania pieluch wielorazowych?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Rodzina i dzieci
Liczba głosów: 0

Pranie pieluch wielokrotnego użytku może wydawać się problematyczne, szczególnie jeśli dotąd używaliśmy tych jednorazowych. Jeśli jednak przystosujemy się do ich ekologicznego odpowiednika, przestanie stanowić to jakikolwiek kłopot. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a z pewnością dasz radę w bezpieczny i szybki sposób prać pieluszki wielorazowe.

Przygotowanie pieluszek przed praniem 

Na początku warto zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można odłożyć do wysuszenia i kolejny raz zastosować przy kolejnej wymianie pieluch. Dotyczy to także do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one trafiają do prania.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne zmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności spłukiwania ich przed włożeniem do pralki, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci niezbędne jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki znajdujące się w pieluszce, ale często wystarczy strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby szybko zmyć zawartość pieluszki.

Jak prać wkłady z pieluszek wielokrotnego użytku? 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, musisz na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że zakończy się ono usunięciem wody.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi na bazie tlenu.

Stosowanie odkażacza do prania pieluszek 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, dlatego pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym odkażeniem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° utrzymywana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalnych, przyjaznych środowisku i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest wysoki, i dla zapewnienia można je również dosypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po skończonym praniu należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest nieodporny na wysokie temperatury, stąd nie powinno się go wystawiać na słońce i powieszać w niewielkiej odległości od grzejnika.

Zasady prania wełnianych pieluch  

Naturalny materiał, który daje warstwę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Każda wełniana pieluszka powinna być pokryta lanoliną. To właśnie dzięki niej materiał staje się nieprzemakalny, a pieluchę wystarczy wywietrzyć przed ponownym użyciem. Jeśli jednak jest ona zabrudzona i chcemy ją wyprać, najlepiej zrobić to ręcznie. Pamiętaj również, aby nie rozciągać i wykręcać nadmiaru wody, a odcisnąć go suchym ręcznikiem i powiesić pieluszkę w suchym i ciepłym miejscu.

Tagi
Dodane przez Ludmiła Urbańska
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz