Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC i AC?

Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC i AC?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Motoryzacja
Liczba głosów: 0

Różnice między ubezpieczeniem OC a AC często budzą wątpliwości wśród kierowców. Szczególnie gdy dochodzi do wyboru rodzaju polisy, która najlepiej zabezpieczy ich interesy oraz finanse. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym dwóm różnym, lecz bardzo popularnym rodzajom ubezpieczeń komunikacyjnych.

Podstawy ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jest to zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku spowoduje szkodę na mieniu bądź osobie trzeciej. Ubezpieczyciel, który udziela polisy OC, odpowiada za pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego samochodu, leczenia poszkodowanego lub innych wydatków związanych ze spowodowaną szkodą. Warto dodać, że cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, dlatego warto sprawdzić oferty różnych firm, na przykład ubezpieczenia OC w Gdyni mogą być tańsze niż te same ubezpieczenia oferowane w Warszawie.

Ubezpieczenie autocasco (AC) to polisa dobrowolna, której zakres ochrony jest zdecydowanie szerszy niż w przypadku OC. Głównym celem ubezpieczenia AC jest ochrona własnego samochodu ubezpieczającego, czyli pokrycie kosztów naprawy lub wymiany pojazdu w przypadku uszkodzeń wynikających z kolizji, kradzieży, wandalizmu czy sił wyższych. Warto jednak pamiętać, że względem ubezpieczenia OC, polisa AC będzie znacznie droższa oraz jej cena będzie zależeć od wartości samochodu, oraz rodzaju i wysokości wybranej franszyzy.

Jak wybrać odpowiednią polisę?

Przy wyborze polisy warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zabezpieczy jedynie interesy osób trzecich, nie oferując żadnej ochrony dla samego kierowcy ani jego pojazdu. Dlatego właśnie dla osób posiadających nowe, drogie samochody lub takich, którzy chcą mieć pewność, że w razie potrzeby będą mogli pokryć koszty naprawy swojego auta, przemyślanym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Warto zastanowić się nad rezygnacją z tej polisy, gdy posiada się starsze auto o niewielkiej wartości, które nie będzie wymagało kosztownej naprawy lub gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego wartość już po kilku latach spadnie do poziomu, który nie uzasadnia opłacania dodatkowego ubezpieczenia.

Tagi
Dodane przez Władysław Majewski
Do jakich pojazdów można użyć akumulatorów Asfin?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC i AC?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz