Zastanawiasz się, na czym polega praca wulkanizatora i czy jest opłacalna? Sprawdź!

Zastanawiasz się, na czym polega praca wulkanizatora i czy jest opłacalna? Sprawdź!

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Motoryzacja
Liczba głosów: 0

Pracę wulkanizatora łączymy z coroczną wymianą opon w samochodzie na sezon letni oraz zimowy. Czy na tym się kończy jego pomoc? Oczywiście, że nie! Wulkanizator ma za zadanie serwisować opony, to znaczy wykonywać wszystkie możliwe czynności związane z doprowadzeniem opon do całkowitej użyteczności. Poniżej przedstawiamy specyfikę zawodu wulkanizatora oraz omawiamy, czy się ona opłaci. Zapraszamy gorąco!

Zawód wulkanizatora!

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia specjalnej uczelni. Adepci tego zawodu uczą się pracy np. przez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu najliczniejszą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu kandydat posiadać powinien także siłę i wytrzymałość fizyczną oraz zdolności manualne. Opony są dość ciężkie. Zdejmowanie i montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Jakie zadania musi wykonać wulkanizator w pracy?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może dużo zadań. Przede wszystkim klienci zgłaszają się do nich przy okazji okresowej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym nierzadko realizowanym zajęciem jest szukanie i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz wymiana bieżników.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują różnorodność metod. Pośród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują felgi z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo odnową oraz malowaniem felg.

Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory czy też wyważarki do kół.

Czy opłaca się pracować w wulkanizacji?

Zakładów wulkanizacji będzie zawsze potrzebne, ponieważ dopóki jeździmy samochodami czy autobusami, wulkanizator będzie miał pracę. Największy ich zarobek oscyluje w okresie, gdy wymieniamy opony w naszych samochodach, czyli początek wiosny i zimy. Niemniej jednak w pozostałe miesiące również radzą sobie dobrze, dzięki przechowywaniu kół klientów, serwisowaniu pojazdów, a także bieżącym renowacjom ogumienia oraz felg!

Tagi
Dodane przez Władysław Majewski
Do jakich pojazdów można użyć akumulatorów Asfin?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są różnice między ubezpieczeniem OC i AC?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz