Jakie są 3 zasady uprawy idealnych piwonii?

Jakie są 3 zasady uprawy idealnych piwonii?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego wspaniałe piwonie nie są tak trudne w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Przestrzegaj jedynie trzech zasad, aby wyhodować idealny kwiat piwonii.

Dlaczego piwonie są tak wyjątkowe?

Wyróżnić można różne odmiany tych pięknych roślin, jednymi z nich są piwonie zielne, krzyżowe i drzewiaste. Można je pokochać za ich elegancję, kolory, imponujące kwiaty i oczywiście wspaniały zapach. Każdy ogród zasługuje na piwonie i każdy ogrodnik powinien je w nim uwzględnić.

Dlaczego warto uprawiać piwonie?

Wiele osób unika uprawy piwonii z powodu ich stosunkowo krótkiego okresu kwitnienia. Być może uważają, że są lepsze rośliny, które oferują więcej kolorów i lepszy stosunek jakości do ceny, ale piwonie są bezkonkurencyjne w trakcie kwitnienia. Wielu ogrodników uważa również, że piwonie są rośliną trudną w uprawie. W rzeczywistości piwonia jest rośliną łatwą w utrzymaniu, idealną zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Sam rozmiar kwiatu piwonii jest niesamowity. Wiele piwonii międzywęźlowych lub piwonii Itoh (krzyżówka piwonii zielnych i piwonii drzewiastych) wytwarza kwiaty wielkości talerzy obiadowych, w kolorach od białego do żółtego, od różowego do fioletowego i wszystko pomiędzy. Istnieją piękne pojedyncze, półdwukrotne i podwójne kwiaty.

Jakie odmiany piwoni są najlepsze?

Większość piwonii jest pachnąca, choć niektóre bardziej niż inne. Na przykład Paeonia lactiflora 'Duchesse de Nemours' AGM jest wspaniałym, podwójnym, białym kwiatem z kremowym środkiem i najbardziej zachwycającym zapachem. Piękną odmianą jest Paeonia lactiflora 'Catharina Fontijn'. Ma delikatne rumiane kwiaty, które wydzielają rozkoszne, a zarazem intensywne perfumy. Piwonia ma więc efektowne i pachnące kwiaty. Co jeszcze ma do zaoferowania ta roślina? Mimo popularnego poglądu, że piwonie są delikatne i trudne w uprawie, prawda jest taka, że są łatwe w uprawie i niezwykle odporne. Przez kilka lat będą żyć szczęśliwie w odpowiedniej wielkości pojemniku, ale ostatecznie lepiej będą się czuły w ziemi.

Jakie są 3 zasady uprawy doskonałych piwonii?

Oczywiście w przypadku piwonii należy pamiętać o kilku rzeczach, ale jeśli dobrze je przemyślisz, możesz liczyć na dziesięciolecia bezproblemowej pracy w ogrodzie oraz na wspaniały pokaz koloru i zapachu, który z czasem będzie coraz lepszy.

1. Nie kopać głęboko

Pamiętaj, aby nie sadzić piwonii zbyt głęboko. Korzenie bulwiaste nie mogą być sadzone głębiej niż około 2,5 cm pod powierzchnią. Jeśli zostaną posadzone głębiej, mogą dać wspaniałe liście (niektóre z piwonii międzywęźlowych, takie jak 'Bartzella' AGM lub 'Julia Rose' mają drobno cięte liście, które zmieniają kolor na karmazynowo czerwony wiosną i jesienią, a wiele piwonii zielnych lub ogrodowych ma silne czerwone łodygi i jasnozielone miękkie liście), ale po prostu nie będą kwitnąć.

Jeśli masz piwonię w ogrodzie, która nie kwitnie, to prawdopodobnie dlatego, że została posadzona zbyt głęboko lub została zakopana, gdy starannie ściółkowałeś swoje granice. Wystarczy poczekać do jesieni, a następnie, uważając, aby nie uszkodzić pąków na korzeniach, podnieść piwonię i ponownie posadzić ją na odpowiedniej głębokości.

2. Nie ma słońca, nie ma piwonii

Piwonie należy sadzić na stanowisku słonecznym. Chociaż wiele odmian toleruje pewne zacienienie, na przykład Paeonia lactiflora 'White Wings', jeśli twój kwiat piwonii znajduje się w silnym cieniu, nie będzie chciał dobrze kwitnąć.

3. Dobrze osuszaj

Piwonię należy sadzić w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie. Kwiaty te nie są na ogół zbyt wybredne w stosunku do gleby i są całkiem szczęśliwe w glebie kredowej lub gliniastej, pod warunkiem, że jest ona swobodnie drenująca. Nie lubią stać w wodzie podczas zimy. Jak widać, zasady te dotyczą tylko sadzenia piwonii. Po posadzeniu, piwonia będzie zadowolona, gdy zostanie pozostawiona sama sobie. W rzeczywistości, jeśli masz bogatą, żyzną glebę, prawdopodobnie nie musisz jej karmić. Jeśli gleba nie jest tak dobra, zrównoważony, ogólny nawóz, zastosowany wiosną, powinien załatwić sprawę. Warto również przyciąć i usunąć martwe liście jesienią, aby zapobiec więdnięciu piwonii.

Jakie rady dla początkujących dotyczące uprawy piwonii?

Piwonie są więc mało wymagające i sprawdzają się w ogrodzie. Nie będą rosły jak tryfidy i nie przejmą całego ogrodu; większość z nich osiągnie około 80-90 cm wysokości i około 60-80 cm szerokości. Obumierają zimą, a wiosną pojawiają się, aby zachwycać przez kolejny sezon (nie dotyczy to piwonii drzewiastych, których zdrewniałe pędy są obecne przez cały rok). Ogólnie rzecz biorąc, nie cierpią one z powodu szkodników i chorób, nie wymagają wiele uwagi i troski po ich założeniu. W rzeczywistości jelenie i króliki również pozostawiają je w spokoju, co czyni je idealnymi w ogrodach wiejskich.

Skoro już mówimy o kwiatach piwonii, obalmy kolejny mit: że nie lubią być przenoszone. Zgodnie z zasadą numer 1 (powyżej), ostrożnie podnieście rośliny jesienią i przesadźcie je lub podzielcie. Pamiętajcie o zachowaniu 3-5 pąków na każdym kawałku korzenia, który dzielicie, a jeśli sadzicie je w pojemniku, nie podlewajcie ich nadmiernie. To bardzo proste. Dojrzewanie piwonii wymaga czasu, dlatego należy być cierpliwym. Choć może być kuszące będzie kupienie mniejszej, tańszej rośliny i czekanie na jej wzrost, jednak warto zakuić ugruntowaną piwonię, taką, która ma co najmniej 3-5 lat lub więcej, aby zapewnić piękno w twoim ogrodzie.

 

Tagi
Dodane przez Konstancja Ostrowska
Jak dbać o azalie karłowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są 3 zasady uprawy idealnych piwonii?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz