Z jakiej przyczyny należałoby robić badanie krwi oraz jak się do niego przygotować?
Badanie krwi jest jednym z fundamentalnych czynności, jakie pomagają zdiagnozować poprawny stan naszego organizmu. Dzięki rozmaitym substancjom zawartym w tym życiodajnym płynie, lekarz może ocenić formę i ewentualne kłopoty zdrowotne. Powinno się tę czynność wykonywać regularnie. Kluczowe jest także właściwe przygotowanie, jakie pomoże w osiągnięciu wiarygodnych wyników.
Rób badanie krwi co najmniej raz w roku
Ludzie mają tendencję do stawiania swojego zdrowia na ostatnim miejscu. Praca, rodzina bądź hobby są istotniejsze od okresowych wizyt u lekarza. Jednakże bez zdrowia pozostałe rzeczy przestają nas cieszyć. Dbamy regularnie o auto, wykonujemy coroczny przegląd oraz wymieniamy najpotrzebniejsze części. Chodzimy do fryzjera, na spotkania z przyjaciółmi, do parku i tak dalej. Jednak trudno jest znaleźć nam czas na krótkie badanie, gdzie wyniki są do odebrania z reguły kolejnego dnia. Co więcej, koszt realizowanej diagnozy jest stosunkowo niski.
Kiedy objawy dają o sobie znać?
Organizm często sygnalizuje nam, że zaczyna się dziać coś niedobrego. Senność, spadek wagi, zmęczenie i inne objawy to powód do zrobienia badań krwi. Oczywiście można iść do lekarza, jednak on prawdopodobnie również zleci wykonanie badania krwi. Jest to fundamentalne badanie, od jakiego zaczyna się ocenę stanu zdrowia nieomalże każdego pacjenta.
Badanie na czczo jest ważne
Jeśli zależy nam na wiarygodności badań, najlepiej wybrać się na pobranie krwi na czczo. To jest absolutne minimum, jakie musimy wykonać, żeby mieć pełne przekonanie, że otrzymane wyniki będą miarodajne. Niemniej jednak czasem zdarza się tak, że jakieś wskaźniki odbiegają od normy. Dotyczy to szczególnie poziomu cholesterolu. Po drugich badaniach kontrolnych stężenie jest już w należytym zakresie. Od czego to zależy?
Na wyniki badań ma wpływ to co ostatnio spożywaliśmy
Człowiek jest organizmem biologicznym, dlatego tak w samej rzeczy wszystko, co spożywamy, ma wpływ na wyniki badań. Objawia się to w postaci poziomu cukru we krwi, tłuszczy nienasyconych, witamin i innych związków chemicznych. Gdy bezpośrednio przed badaniem na kolację zjemy bogaty posiłek, bogaty w produkty słodkie lub smażone, to wizyta w przychodni bez śniadania oraz porannej kawy mało zmieni, ponieważ organizm nie zdąży strawić wcześniejszego pożywienia. W związku z tym najlepiej zjeść lekki posiłek dzień przed badaniem krwi.
Śmiało przyjmuj wszystkie leki
Systematyczne przyjmowanie leków może mieć wpływ na rezultaty badań. Jednakże z reguły nie jest to drastyczna zmiana. Kiedy w czasie analizy uzyskanych rezultatów, powiadomimy lekarza o przyjmowaniu różnorodnych tabletek, winien on uwzględnić je w danych, które uzyskał z laboratorium. Dlatego najlepiej jest nie rezygnować z powszednich leków przed badaniem krwi.
Komentarze artykułu
Brak komentarzy