Ubieganie się o kredyt hipoteczny krok po kroku
Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wiąże się z ogromnymi kosztami, jak prowizja od udzielonego kredytu, wymagana część wkładu własnego oraz wieloletnie spłaty rat pożyczonej gotówki, oraz odsetki, które trzeba oddać wraz z kapitałem. To wszystko potrafi nadszarpnąć nasz portfel. Pomimo tego, chęć własnego mieszkania jest tak duża, że większość osób nie mając innego rozwiązania, decyduje się na ten krok.
Podstawowe zasady związane z wkładem własnym
Wkład własny jest pozyskanymi z własnej inicjatywy pieniędzmi przez ewentualnego kredytobiorcę, które trzeba wpłacić, pokrywając część wartości aktywa trwałego. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Cała kwota, która stanowi wkład własny, jest wpłacana sprzedającemu nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.
Nieruchomość w formie wkładu własnego kredytu hipotecznego
Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie bankowym pieniądze. Jeżeli w planach jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej ziemi. Świetnym pomysłem na wkład własny jest także inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.
Maksymalny okres trwania kredytu hipoteczny – ile może trwać?
To pytanie jest skomplikowane, ponieważ instytucje finansowe zwracają uwagę wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zazwyczaj długość kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Warto mieć świadomość tego, że banki mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Z tego powodu warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.
Szybsza spłata kredytu hipotecznego – czy jest możliwa?
Wcześniejsza spłata kredytu ma wiele korzyści. Podstawową korzyścią jest oszczędność na odsetkach, które poprzez zakończenie umowy kredytowej, zostają zlikwidowane. Więcej zostaje nam pieniędzy w portfelu, ponieważ nie musimy już regulować comiesięcznych rat. To, że uregulowaliśmy całkowicie kredyt, poprawia naszą zdolność kredytową, dzięki której możemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie finansowe w banku.
Komentarze artykułu
Brak komentarzy